LD1117V33
STMICROELECTRONICS
TO220 3.3V 0.8A L/D V REG 1%
LD1117V33
Supplier Lead Time (wk) 16
Standard Pack Qty non-stocked items may be subject to a higher supplier minimum order quantity 50
Minimum Order Qty non-stocked items may be subject to a higher supplier minimum order quantity 1
Order Multiple 1
Date Code (YYWW)2321+
Package Type: Tube
Tariff Code: 8542399000
ECCN: NLR
Specification
BrandSTMICROELECTRONICS
Case or Package TypeTO220AB
Dropout Voltage1.1 V
Input Voltage15V
Mounting TypeThrough Hole
No. of Regulators1
Operating Temperature0°C to +125°C
Output Current950 mA
Output PolarityPositive
Output TypeFixed
Output Voltage3.3 V