UCL1V101MCL6GS
NICHICON CORPORATION
CL ELEC SM 100UF 35V 6.3X7.7
Capacitance
100 uF
Diameter
6.3 mm
Impedance
160 mohm
Length
7.7 mm
Operating Temperature
-55°C to +105°C
Ripple Current
300 mA
Tolerance
±20 %
Voltage
35 V