STB25N018M9
STMICROELECTRONICS
D2PAK MOSFET NCHL 250V 56A
STB25N018M9
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product data sheet.
Availability
Stock 10
Supplier Lead Time (wk) 16
Standard Pack Qty non-stocked items may be subject to a higher supplier minimum order quantity 1000
Minimum Order Qty non-stocked items may be subject to a higher supplier minimum order quantity 1
Order Multiple 1
Date Code (YYWW)2605+
New Product
Package Type: Tape & Reel
Tariff Code: 8541290000
ECCN: NLR
CoO: China
Specification
BrandSTMICROELECTRONICS
Case or Package TypeD2PAK/TO263
Continuous Drain Current56 A
Drain-Source Voltage250 V
Gate-Source V(th)4.2 V
Input Capacitance4600 pF
Mounting TypeSurface Mount
Power Dissipation320 W
Rds (on)18 mohm