UCL1H101MNL1GS
NICHICON CORPORATION
CL ELEC SM 100UF 50V 8X10
Date Code (YYWW)
Package Type:
Tape & Reel
Capacitance
100 uF
Diameter
8 mm
Impedance
180 mohm
Length
10.3 mm
Operating Temperature
-55°C to +105°C
Ripple Current
335 mA
Tolerance
±20 %
Voltage
50 V